Rektör Çiftçi KAEÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Törenine Katıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi`nin ilk mezunlarını vermesi münasebetiyle mezuniyet töreninde iştirak etti. İlk olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya`yı makamında ziyaret eden Rektör Çiftçi, sonrasında Rektör Karakaya ile birlikte mezuniyet törenine katıldı. Selamlama konuşmasına Yaranlar diyarı Çankırı’dan Ahiler diyarı Kırşehir`e selam söyleyerek başlayan Rektör Çiftçi; 1915 Çanakkale müdafaasında, 1918 İstanbul işgalinde ve dahi millî mücadele de tıbbiyelilerin göstermiş olduğu fedakarlık ve gayretleri takdir ederek her tıbbiyelinin bundan sonraki tüm süreçlerde de milli bir davalarının olacağını ifade etti. Rektör Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Sevgili genç hekimlerimiz; heyecanla başladığınız, ciddi gayretlerle sürdürdüğünüz ve başarı ile tamamladığınız tıp eğitiminizin ardından bugün mezun oluyorsunuz. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi`nin ilk öğrencileri olarak başladığınız yüksek öğretim hayatınızdan, ilk mezunlarımız olarak bugün üniversitemizin tarihine geçiyorsunuz. Ben de Tıbbi Biyokimya dersini ilk olarak verdiğim sizlerle ilkleri yaşamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum.

Hekimlik insanlık tarihinde kadim değerlerle irtibatlı bir meslek olarak gelişmiştir. İnsanı yaşatmak gibi mukaddes bir gayeyi temel ilke edilen bu meslekte, bugünden itibaren çok özel anlara şahitlik edeceksiniz. Bu bazen ilk nefes olacak, bazen bir annenin evladına kavuşmasının ilk tebessümü. Kimi zaman acısı dinmiş bir hastanın dilinde dua olacaksınız, kimi zaman ameliyathane kapısında bekleyen hasta yakınlarının gözünde bir umut. Bazen huzurla sonlanan bir hayatin son nefesine şahitlik edeceksiniz bazen de yetişememişliğin ıstırabına. Her insanın bir defa şahitlik edeceği anlara siz defalarca şahitlik edeceksiniz. Ve her defasında hayat yeni bir anlam kazanacak ruh dünyanızda. Belki en yakınlarınız bile anlamayacak mukaddes çabanızı ama günün sonunda mesuliyetinizi yerine getirmenin huzuruyla mutlu olacaksınız. Ağrıyla ve acıyla kıvranarak gelenler ömrünüze nakşettiğiniz yaşatma çabasını görmeyecekler belki çoğu zaman ve takdir de edemeyecekler belki. Ama tüm bunlara rağmen hiç bir dünyevi ölçü ile karışıklığı ödenmeyecek güzelliklere atacağınız imzalarınızla insanların hatıralarında güzel izler bırakacaksınız.

Vicdanınızın ve aklınızın rehberliğinde, merhametinizi diri tutarak ve mezuniyetinizi mesuliyetiniz bilerek icra edeceğinize inandığım hekimlik hayatınızda hepinize başarılar diliyor, sizleri ve kıymetli ailelerinizi tebrik ediyorum.”

Mezun olan genç hekimlere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından tören sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2022 Cumartesi